Artykuł

wikingowie-najezdzcy_z_polnocy-okladkaJeśli ktokolwiek zastanawiał się, dlaczego wikingowie zawładnęli zbiorową wyobraźnią i szturmem wdarli się do grona ikon popkultury, po lekturze tej książki przestanie się dziwić. Druga część doskonale przyjętej sagi o średniowiecznej Europie, „Wikingowie. Najeźdźcy z Północy” Radosława Lewandowskiego, w księgarniach od 26 października.


Powieść „Wikingowie. Najeźdźcy z Północy” to druga część trylogii o średniowiecznych wojownikach. Akcja przenosi się z krajobrazów europejskich na tereny Ameryki Północnej. Młody wiking, Oddi, samotnie wędruje po iglastych lasach Labradowu (dzisiejsza Kanada). Jego towarzysze zginęli w walce z ludźmi konunga Eryka Zwycięskiego, którzy przypłynęli za nimi w pościgu aż z Norwegii. W trakcie wyprawy Oddi w dramatycznych okolicznościach spotyka plemię Indian Beothuk. Zdobywa serce niewiasty o imieniu Shaa-naan-dithit i, pomimo niechęci jej ziomków, przyłącza się do plemienia. Młodzieniec trafia w sam środek wielkiej bitwy pomiędzy mieszkającymi na olbrzymiej wyspie (dzisiejsza Nowa Fundlandia) Beothukami, a próbującymi ich podbić plemionami ze stałego lądu. Do akcji włączają się również wikingowie Eryka, czekający na wiosenne odwilże z powrotem do domu. Czy Oddiemu uda się wyjść cało z tej przygody i wrócić bezpiecznie do Norwegii?

Nowa książka Radosława Lewandowskiego to oparta na udokumentowanych faktach historycznych, twórczo rozwinięta w stylu najlepszych powieści przygodowych historia starcia dwóch cywilizacji, epicka opowieść o wielkich namiętnościach i o niepohamowanej żądzy władzy. Wartka akcja, pełnokrwiste postaci i fascynujące, doskonale zarysowane tło historyczne sprawiają, że „Najeźdźcy z Północy” nie tylko z nawiązką spełniają oczekiwania wszystkich, którym spodobała się pierwsza część cyklu o Wikingach, ale każą z jeszcze większym zainteresowaniem oczekiwać na trzecią część tej niezwykłej sagi.

O książce „Wikingowie. Wilcze dziedzictwo”:

„W tej powieści jest wszystko, co czyni historię Wikingów tak fascynującą: okręty prujące morskie fale, starożytni bogowie, bitewny szał, topory, krew i specyficzne poczucie humoru. Przy tym Lewandowski pisze o X – wiecznych żeglarzach – wojownikach z takim znawstwem, jakby się pomiędzy nimi urodził. Polecam”. – Jarosław Grzędowicz

„Podobno nieprawdą jest, że autor to prawdziwy Wiking. Jednak czytając “Wilcze dziedzictwo” śmiem w to wątpić. Ta pełna energii i werwy opowieść wydaje się historią kogoś kto był naocznym świadkiem zamierzchłych zdarzeń. Jeśli szukaliście polskiej “Gry o tron”, możecie przestać. Lewandowski to nasz George R.R. Martin”. – Andrzej Ziemiański

Radosław Lewandowski – rocznik ’68, autor powieści „Yggdrasil Struny Czasu” oraz space opery „Yggdrasil Exodus”. Współzałożyciel Płockiego Klubu Fantastyki „Elgalh’ai”. Miłośnik literatury i filmu z gatunku fantasy, science fiction, space opera, fantastyki apokaliptycznej oraz barwnych i nieco krwawych opowieści historycznych. Historyk-amator, specjalizujący się w kulturze wczesnosłowiańskiej i skandynawskiej, w tym głównie trzema „złotymi wiekami wikingów”.

wikingowie-najezdzcy_z_polnocy-okladka

Tagi: , ,