Artykuł

prod928img1426579374Jak wyglądało życie codzienne w krainie wyniszczonej przez największy konflikt zbrojny w historii świata? W jaki sposób życie wracało do jego zrównanej z ziemią stolicy? Jak na jego społeczeństwo wpływała powoli opadająca Żelazna Kurtyna? Tego możecie dowiedzieć się z książki „W powojennej Polsce. 1945-1948”.


Historia XX wieku dla naszego kraju bywa niezwykle zawiła – pełna momentów radosnych (jak odzyskanie niepodległości), ale i cierpienia o nieznanej wcześniej światu skali. Gdy w 1945 roku zakończono II wojnę światową Polska była zrujnowana, „zburzona”, zmieniono jej granice, setki tysięcy obywateli przesiedlono, narzucono jej komunizm…
Ta część historii jest zapomniana – owszem mówi się o bohaterskiej odbudowie Warszawy, czy o trudach zasiedlania tzw. Ziem Odzyskanych, lecz robi się to na tyle pobieżnie, że tracimy przy tym świadomość skali cierpienia jakie się z tym wiązało. Dlatego chwała Mai i Janowi Łozińskim za opowiedzenie dawno zapomnianych historii o początkach powojennej Polski.
Niektórzy czytelnicy mogą być w tym miejscu przerażeni – czy to kolejna nudna rozprawa historyczna, której nie sposób czytać nie przewidując przerw na „drzemki regeneracyjne”? W tym miejscu muszę z cała stanowczością odpowiedzieć – książki o tematyce historycznej powinny być pisane w ten sposób co „W powojennej Polsce”. Należy przekazywać opowieść i fakty za pomocą anegdot, fragmentów artykułów z gazet, cytatów z dzienników znanych postaci (w tym wypadku m.in. Zofia Nałkowska, Maria Dąbrowska) tym samym napędzając czytelnika i budząc jego ciekawość. Dodatkowo plusem tej książki są robiące niesamowite wrażenie zdjęć z omawianego okresu czasu. Pozwalają doskonale wczuć się w klimat tamtych dni i lepiej zrozumieć tamtą epokę.
Samo wydanie należy uznać za wzorcowe – książka jest zszyta, w twardej oprawie, zdjęcia wydrukowano na bardzo dobrej jakości papierze błyszczącym. Całość jest niezwykle solidnie wykonana – inwestujemy swoje pieniądze w kawałek literatury, który przetrwa nawet kilkadziesiąt lat. Jedyną wadą może być dość wysoka cena przewidziana na 49,90.
„W powojennej Polsce. 1945-1948” jest idealną książką dla miłośników historii, domorosłych varsavianistów czy też osób chcących poznać niezwykłe anegdoty. Z pewnością żaden czytelnik nie będzie żałował pieniędzy wydanych na ten tytuł.
„W powojennej Polsce. 1945- 1948”
Maja i Jan Łozińscy
PWN
Red. Patryk Żak

Tagi: , , , ,