Artykuł

youth novels

Youth Novels to muzyczny duet, którego obecność na rynku muzycznym sprawia, że zaczynam się zastanawiać, czy na pewno odpowiednio spędziłem lata swojej młodości. Oto bowiem młodzież w wieku licealnym, nie tylko zaczyna swoją przygodę z muzyką grając w sypialni, garażu, czy miejskim festynie, ale z wielkim hukiem wkracza do świata muzyki za sprawą bardzo udanego minialbumu.

I Used To Wreck It All to materiał, w którym odnaleźć można pięć autorskich kompozycji wzbogaconych o bonus w postaci wariacji na temat utworu Ściąć wysokie drzewa formacji Myslovitz. Wybór kawałka z Happiness is Easy jest o tyle zaskakujący, że inspiracja Rojkiem i spółką wcale nie jest oczywista. Sam cover nieśmiało wygląda zza pleców swojego starszego brata, cały czas pozostając w jego cieniu, ale trzeba przyznać, że niemal klasyczne Myslovitz przepuszczone przez novelsowy filtr wypada co najmniej ciekawie.

Pozostałe poczynania Youth Novels też nie należą do oczywistych. Duet postawił na ograniczone instrumentarium oparte o gitarę i instrumenty klawiszowe, jednak korzysta z niego na tyle umiejętnie, że trudno skarżyć się na brak wrażeń. I Used To Wreck It All to spójna historia opowiedziana za pomocą światłocieni rzucanych na ścianę utkaną z mglistych marzeń. Dużo w niej młodzieńczych wątpliwości i nadziei, momentami uroczej nieporadności, a także typowo muzycznych subtelności pokroju mrocznego, elektronicznego wydźwięku Stranger, melodyjnego Marionette, czy przepięknie flirtującego z ciszą Sign Remembered, od którego nie mogę się uwolnić.

I Used To Wreck It All to naprawdę udany minialbum, którego powstanie jest dużym i bardzo pozytywnym zaskoczeniem zarówno dla odbiorców, jak i dla samych twórców. Można odnieść wrażenie, że historia rozpoczęta graniem coverów bardzo szybko zaowocowała wydaniem autorskiego materiału i dotarciem do sporego grona słuchaczy. W poczynaniach Youth Novels słychać to zawrotne tempo, bo choć nie brakuje im zapału, a także niezwykle ważnej u artystów wrażliwości i szczerości, to wciąż za mało w nich wyrachowania. Na szczęście na zdobycie niezbędnego doświadczenia mają jeszcze naprawdę dużo czasu.

Red. Kamil Dróżdź (I’m stuck between)

Tagi: , , ,