Artykuł

Trwają intensywne próby do polskiej prapremiery „Ojca” Floriana Zellera – bodaj najczęściej granego dziś na świecie współczesnego dramatopisarza francuskiego. Sztukę, nagrodzoną prestiżową nagrodą Molière Award, reżyseruje Iwona Kempa znana między innymi ze znakomitych realizacji scenariuszy Ingmara Bergmana.

Występują:

Andre’ – Marian Opania
Anne, jego córka – Magdalena Schejbal
Pierre – Przemysław Bluszcz
Laura – Paulina Gałązka
Mężczyzna – Dariusz Wnuk
Kobieta – Małgorzata Mikołajczak / Paulina Kondrak

Tragifarsa Zellera to przejmujący zapis utraty pamięci. Osiemdziesięcioletni André wydaje się być ciągle w niezłej formie, jednak niepokój najbliższych budzą coraz częstsze kłopoty z pamięcią. Anna stara się zapewnić ojcu możliwie najlepszą opiekę, licząc, że to spowolni postęp choroby. Ale to nie choroba zdaje się być największym problemem starszego pana. Prawdziwym dramatem jest niepokojące rozpadanie się więzi rodzinnych, zanik wzajemnego zrozumienia, społecznej empatii, szczęścia oraz… zwykłego zdrowego rozsądku. Kto w tych okolicznościach zachowa się uczciwie, a kto będzie wykorzystywał nieszczęście? I czyj świat jest prawdziwszy – chorego ojca czy pozornie zdrowej rodziny?

Premiera: Scena Główna, 8 kwietnia 2017
Kolejna spektakle: 9, 11, 12, 25, 26, 27 kwietnia

http://teatrateneum.pl/?p=22756

Kolejną premierą będzie „Kandyd, czyli optymizm”, filozoficzna powiastka napisana przez Voltaire’a, w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego, a dla naszego teatru opracowana przez Macieja Wojtyszkę i Krzysztofa Orzechowskiego. Reżyserują Maciej Wojtyszko i Adam Wojtyszko.

Występują:

Julia Konarska
Paulina Kondrak
Dorota Nowakowska
Katarzyna Ucherska
Artur Barciś
Krzysztof Gosztyła
Mateusz Łapka
Tomasz Kozłowicz
Wojciech Michalak
Tomasz Schuchardt
Jan Janga Tomaszewski
Marcin Tomaszewski

Premiera: Scena Główna, 18 maja 2017

http://teatrateneum.pl/?p=22830

Tagi: , ,