Artykuł

Płyta tygodnia do posłuchania w każdym wydaniu programu „Aktywacja” od poniedziałku do piątku, w „Tygodniku Muzycznym” w sobotę oraz, w całości, w „Godzinie z Płytą Tygodnia” w niedzielę.

Okładka albumu  „Umbra” grupy Sambor mówi praktycznie wszystko o muzyce zawartej na tym krążku. Elegancki, minimalistyczny kształt przebijający się cienkimi pastelowymi liniami na tle czarnej otchłani idealnie oddaje zawieszenie i zagubienie w świecie kierowanym przez fatalistyczne historie na łamach siedmiu piosenek i budujące napięcie, neurotyczne bicie elektronicznej perkusji oraz akcenty analogowych syntezatorów.
Opisywana jako „nostalgiczna podróż przez historie wprost z rozmagnetyzowanych kaset VHS” płyta nie należy do najłatwiejszych w odbiorze, ale pomimo tego pozornego, wszechogarniającego smutku kierowanego przez teksty pozbawione happy endów, przez tę wierzchnią warstwę przebija się kolor zapewniony przez kreatywne, retrofuturystyczne aranżacje – wystarczająco, by wprowadzić słuchacza w głąb świata szarości, jednocześnie jednak nie pozwalając mu się zgubić.

Tracklista:
  1. Days of Umbra
  2. The Great Escape
  3. Solaris
  4. Lost in Time
  5. Pożar
  6. Tender Commander
  7. Galapagos
Tagi: , , , , ,