Artykuł

Prószyński i S-ka oraz Kino Atlantic zapraszają 7 kwietnia o godz. 18.30 na premierę książki Barbary Hollender pt. „Od Kutza do Czekaja”, drugim po „Od Wajdy do Komasy” tomie szkiców o najwybitniejszych polskich reżyserach filmowych, połączoną ze spotkaniem z autorką i bohaterami obu tomów.

Gospodarzami wieczoru będą Łukasz Maciejewski (dziennikarz i krytyk filmowy) oraz Artur Wolski.

523977751-okdc

„Od Wajdy do Komasy” i „Od Kutza do Czekaja” to historia kina z Polską w tle, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy tę Polskę próbują opowiedzieć widzom. Hollender z pasją opowiada o kilku pokoleniach polskich artystów o bardzo różnych życiorysach, generacyjnych doświadczeniach, systemach wartości, ambicjach i tęsknotach.
Dlaczego Małgorzata Szumowska wmawiała sobie w szkole, że jest dadaistą? Dlaczego Paweł Pawlikowski po latach emigracji wrócił do kraju? Czy Wojciech Smarzowski potrafiłby nakręcić komedię romantyczną? Dlaczego Ryszard Bugajski uparcie powtarza, że „kłopoty to jego specjalność”? Dlaczego Kazimierz Kutz uważa, że wszystko w jego życiu spóźniło się o 20 lat? Czy Jerzy Antczak myślał o powrocie na stałe do Polski? Czego brakuje w życiu Robertowi Glińskiemu? I o czym mówił Marcin Wrona krótko przed swoją śmiercią?
Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć 7 kwietnia autorka i bohaterowie jej książek. W trakcie spotkania będzie można nabyć po promocyjnej cenie książki „Od Wajdy do Komasy” i „Od Kutza do Czekaja” z autografami Barbary Hollender i reżyserów.

Barbara Hollender — krytyk filmowy, przewodnicząca Koła Piśmiennictwa przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich (polskiej sekcji FIPRESCI), członek Europejskiej Akademii Filmowej. Od 1992 r. jest związana z dziennikiem „Rzeczpospolita”, dla którego relacjonuje m.in. festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Gdyni. W latach 2000-2005 była korespondentką „Variety”, jest autorką szkiców o polskim kinie w przewodniku „International Film Guide” wydawanym przez brytyjskie wydawnictwo Wallflower Press i współautorką książek „Gwiazdy w zbliżeniu”, „Studio Tor” (razem z Zofią Turowską). Przetłumaczyła na język polski kilka powieści, m.in. „Waszyngton za zamkniętymi drzwiami”, „Batman”.

Aby wziąć udział w spotkaniu 7 kwietnia wypełnij formularz znajdujący się w tym miejscu.

Każde zgłoszenie zostanie potwierdzone.

Tagi: , , , , ,