Artykuł

Zapraszamy na jubileuszowy sezon transmisji spektakli operowych z cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD 2015/2016” w Kinie Praha. 2. kwietnia o godz. 18.30 odbędzie się transmisja spektaklu operowego „Madame Butterfly” w reżyserii Anthony’ego Minghella.


W sobotę, 2. kwietnia o godz. 18.30 odbędzie się transmisja spektaklu operowego „Madame Butterfly”
Giacomo Pucciniego. W główne postaci dramatu wcielą się Kristine Opolais i Roberto Alagna. W roli konsula Sharplessa baryton Dwayne Croft.
Słynny operowy wyciskacz łez w inscenizacji Anthony’ego Minghelli nawiązującej do japońskiej tradycji teatralnej.
Opowieść o młodziutkiej gejszy Cio-Cio-San, która naiwnie wierzy, że amerykański marynarz zawarł z nią małżeństwo z miłości i uczyni z niej prawdziwą amerykańską żonę, zmoczyła już miliony chusteczek na całym świecie. Pracując nad partyturą, Puccini przestudiował kulturę i muzykę Japonii, nie poprzestając na zwykłej stylizacji. Wplótł do kompozycji m.in. dziecięce piosenki towarzyszące zabawom w piłkę i muzykę obecną przy tradycyjnym święcie kwitnących wiśni.

MET_645x395

* * *

Dziesiąty sezon transmisji „The Metropolitan Opera: Live in HD” to wyjątkowo jedenaście pokazów (w tym dziesięć) na żywo, w tym pięć nowych tytułów, dotychczas niepokazywanych w ramach tego wielokrotnie nagradzanego cyklu. Z okazji 10. rocznicy transmisji Live in HD zobaczymy, jako jedenasty tytuł, retransmisję „Zaczarowanego fletu” Mozarta, która to transmisja zapoczątkowała cykl w 2006 roku.
Zapraszamy na „The Metropolitan Opera: Live in HD 2015/2016” w Kinie Praha!
WWW.KINOPRAHA.PL
Cena biletu na transmisje – 100 zł
Karnet (11 transmisji) – 605 zł
Karnet (7 transmisji) – 65 zł za każdą transmisję
Karnet (5 transmisji) – 75 zł za każdą transmisję
Na spektakle operowe kino nie prowadzi rezerwacji biletów.

PROGRAM„THE METROPOLITAN OPERA: Live in HD” 2015/2016 w Kinie Praha:

MADAME BUTTERFLY
2 kwietnia 2016, sobota, 18:30
Gioacomo Puccini
dyrygent: Karel Mark Chichon
reżyseria: Anthony Minghella
przekaz reżyserii i choreografia: Carolyn Choa
scenografia: Michael Levine
kostiumy: Han Feng
światło: Peter Mumford
lalki: Blind Summit Theatre
w rolach głównych: Kristine Opolais, Maria Zifchak, Roberto Alagna, Dwayne Crof
Przedstawienie trwa około 3 godz. i 30 min.

ROBERT DEVEREUX
16 kwietnia 2016, sobota, 18:30
Gaetano Donizet
premiera sezonu
dyrygent: Maurizio Benini
reżyseria i scenografia: Sir David McVicar
kostiumy: Moritz Junge
światło: Paule Constable
WWW.KINOPRAHA.PL
choreografia: Leah Hausman
w rolach głównych: Sondra Radvanovsky, Elīna Garanča, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecień
Trwa renesans twórczości Gaetana Donizettiego, którego opery były aż do połowy XX wieku zapomniane. Styl belcanto wymaga od śpiewaków doskonałości wokalnej, niełatwo znaleźć artystki, które udźwignęłyby trudności techniczne partii pisanych rzez Donizettiego i potrafiły stworzyć żywe portrety wielkich heroin. Taka musi być królowa Elżbieta – Sondra Radvanovsky: władcza, szarpana wewnętrznymi rozterkami w obliczu skazania na śmierć swego kochanka i faworyta Roberta, hrabiego Essex. Elżbieta domyśla się, że hrabia zdradza ją z inną kobietą – duma i złość okazuje się silniejsza niż miłość, zwłaszcza, gdy okazuje się, że rywalką królowej jest jej dama dworu, Sara. Partię tytułową wykona Matthew Polenzani, Nottinghamem, zazdrosnym mężem Sary będzie Mariusz Kwiecień.
Przedstawienie trwa około 3 godz.

ELEKTRA
30 kwietnia 2016, sobota, 18:30
Richard Strauss
premiera sezonu
dyrygent: Esa-Pekka Salonen
reżyseria: Patrice Chéreau
przekaz reżyserii: Vincent Huguet
scenografia: Richard Peduzzi
kostiumy: Caroline de Vivaise
światło: Dominique Bruguière
w rolach głównych: Nina Stemme, Adrianne Pieczonka, Waltraud Meier, Burkhard Ulrich, Eric Owens
Rolę Elektry w operze Straussa tuż po prapremierze okrzyknięto jedną z najbardziej morderczych partii w całym repertuarze operowym. Faktem jest, że mierzą się z nią zazwyczaj soprany dramatyczne, które mają już za sobą wiele potężnych partii, w tym Wagnerowskie. Strauss od swej Elektry wymaga śpiewania na granicy histerii – ma to oddać nieustanny gniew przepełniający duszę córki, która nie może znieść, że jej własna matka, Klitajmestra, wraz z kochankiem zamordowała jej ojca, Agamemnona. Elektra pragnie dokonać zemsty wraz z rodzeństwem – siostrą Chryzotemis i bratem Orestesem, ten jednak uciekł z domu, siostra zaś jest lękliwa. Do nowej realizacji „Elektry” na scenie Met dobrano doskonałą obsadę: Elektrą będzie Nina Stemme, jako Chryzotemis usłyszymy Adriannę Pieczonkę, a w roli Klitajmestry – specjalizującą się w Straussie i Wagnerze Waltraud Meier.
Przedstawienie trwa około 1 godz. i 50 min.
WWW.KINOPRAHA.PL

17757_imgThe Metropolitan Opera należy do ścisłej czołówki najlepszych teatrów świata. The Metropolitan Opera zainaugurowała swoją działalność w roku 1883 „Faustem” Charles’a Gounoda. Jej siłą są przede wszystkim wspaniałe głosy. Od ponad stu lat nie było prawdziwie wielkiej śpiewaczki czy śpiewaka, którzy nie pragnęliby wystąpić na scenie Met. Teatr ma w swoim repertuarze kilkadziesiąt tytułów – od klasyki po dzieła współczesne. Gra blisko 300 monu – mentalnych spektakli w roku.
Zapraszamy na The Metropolitan Opera: Live in HD 2015/2016 w Kinie Praha!

Tagi: , , , , , ,