Artykuł

Literacka Mapa Warszawy 2016 Literatura Romantyzmu
17 maja (wtorek) g. 11.00 – 12.00 oraz spotkanie w Kinie Atlantic o godz.13:00.

1341946621-lmw-n Miasto Stołeczne Warszawa, Entropia Słowa, Biuro Edukacji m.st. Warszawy, Fundacja Arka Józefa Wilkonia, Monnet International School oraz XXIV LO im. C.K. Norwida zapraszają uczniów i nauczycieli szkół oraz przedszkoli do udziału w Literackiej Mapie Warszawy, realizowanej w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Dzieci, młodzież oraz dorośli wspólnie ożywią pamięć o obecności literatury w Warszawie, o życiu i twórczości stołecznych literatów oraz o warszawskich wątkach w literaturze.

W tym roku happening literacki będzie poświęcony PISARZOM I POETOM ROMANTYCZNYM, odbędzie się 17 maja (wtorek).

To doskonała okazja, by przypomnieć oraz zaprezentować wielką twórczość takich artystów jak Aleksander Fredro, Zygmunt Krasiński, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Adam Mickiewicz i zaznaczyć miejsca związane z ich życiem.

W ramach wydarzenia Literacka Mapa Warszawy mają się pojawić w jednym czasie (w godz. 11:00 – 12:00) w różnych punktach Warszawy(np. parkach, na skwerach, w pobliżu szkół, uczelni), grup uczniów, którzy będą czytać lub w inny oryginalny sposób prezentować przechodniom fragmenty poezji i prozy.
Szkoły, które chcą zgłosić swój udział, proszone są o wysłanie scenariusza happeningu do końca kwietnia na adres: lmw@entropiaslowa.pl

Scenariusz oprócz opisu proponowanych działań musi zawierać podstawowe informacje:

miejsce wydarzenia, pełną nazwę szkoły lub instytucji edukacyjnej czy kulturalnej, numer klasy lub oznaczenie grupy oraz imię, nazwisko i dane kontaktowe opiekuna.

Uczestników tegorocznego happeningu literackiego zapraszamy także do Kina Atlantic na spotkanie z Mistrzem Józefem Wilkoniem ilustratorem najnowszego wydania „Pana Tadeusza”.*

Podczas spotkania w pierwszej części zaprezentujemy na wielkim ekranie projekcje ilustracji połączone z muzyką na „żywo” i czytaniem fragmentów narodowej epopei przez wybitnych lektorów Grzegorza Pawlaka oraz Radosława Popłonikowskiego.

W drugiej części zebranych widzów zaprosimy do projektu: „Sztuk-mistrz z Mazowsza – Norwid w przededniu 195 rocznicy urodzin”. Publiczność otrzyma cytaty z utworów Poety. Wysłuchamy fragmenty dramatu „Pierścień wielkiej damy” w wykonaniu uczniów XXIV LO im. C.K. Norwida, z komentarzem reżysera Grzegorza Mrówczyńskiego.

Cały program będzie trwał ok. 90 min.

Aby wziąć udział w spotkaniu 17 maja w Kinie Atlantic prosimy:
– nauczycieli, dyrektorów szkół, animatorów kultury oraz grupy szkolne o wypełnienie formularza.
– widzów o wypełnienie formularza.

UWAGA!
Zgłoszenia przyjmowane są do końca kwietnia.
Wstęp wolny. Uczestnictwo w spotkaniu w Kinie Atlantic jest bezpłatne dla osób uprzednio zarejestrowanych. Każde zgłoszenie zostanie przez nas potwierdzone.

Pomysłodawcą Literackiej Mapy Warszawy jest Artur Wolski.

Partnerzy: Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia oraz Wydawnictwo Media Rodzina.

Po spotkaniu będzie możliwość zakupienia książki z ilustracjami Józefa Wilkonia i jego autografem.

ptlmw

Zapraszamy!
* Polska epopeja narodowa, ze słynnymi, wielokrotnie nagradzanymi ilustracjami malarza i rzeźbiarza Józefa Wilkonia, który plamą barwną i fantazyjną kreską powołuje do życia świat „Pana Tadeusza”. Artysta nie odtworzył treści dzieła, zilustrował natomiast romantyczny krajobraz dzieciństwa poety: wielkie drzewa i bujną roślinność, w której niemal giną ludzie i zwierzęta. Ponad połowa ilustracji z tej edycji nie była dotychczas publikowana!

Wilkoń poprzez swoje grafiki rzuca nowe światło na odczytanie utworu – nasyca go ironią oraz mroczną atmosferą, pełną niepewności i tęsknoty. Pozycja znana ze szkolnego kanonu zyskuje odmienną perspektywę, wartą (być może wielokrotnej) lektury. Edycja zaprojektowana przez wybitnego grafika, Janusza Górskiego, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kierownika Pracowni Projektowania Graficznego

Wydanie w twardej, płóciennej oprawie z obwolutą.

Józef Wilkoń o tworzeniu ilustracji do „Pana Tadeusza”:
„Pana Tadeusza” uważam za jedno z moich największych osiągnięć. Poświęciłem mu bardzo dużo czasu. Pierwsze ilustracje zrobiłem w Paryżu – i wysłałem do Polski na konkurs. Wybrano mnie spośród szlachetnego grona najwybitniejszych ówczesnych twórców. Tam są koniki jak owady, drzewa jak liście, syntetyczne ujęcia, ale również technika taszystowska. Wszystko to wynikało z moich wcześniejszych doświadczeń z cieczami, no i z opozycji wobec tego, w jaki sposób dotychczas ilustrowano „Pana Tadeusza”, począwszy od Andriollego aż po Szancera. Zilustrowałem go przede wszystkim pejzażem, postacie są oddalone, po to aby uniknąć dramaturgii teatralnej.

Tagi: , , , ,