Artykuł

Rzecznicy„RZECZNICY – na każdy temat” to książka Jakuba Jałowiczora – absolwenta Uniwersytetu Warszawskiego, który mimo młodego wieku może się pochwalić ogromną różnorodnością doświadczenia dziennikarskiego.


Zaczynał jako radiowiec w mediach studenckich – szybko dał się poznać jako obiecujący i obdarzony potencjałem młody publicysta, patrząc chociażby, na listę kolejnych redakcji, w których teksty miał okazję podpisywać swoim nazwiskiem.
Książka jest zapisem ogromnej praktyki autora w wywiadach z tytułowymi rzecznikami.
Zawód rzecznika kojarzy się z obowiązkiem znania odpowiedzi na każde pytanie, bycia wizytówką danej osoby, przedłużeniem jej samej dla opinii publicznej.

A co jeżeli rzecznik odpowiedzi nie zna? Albo odpowiedź groziłaby interesom osoby reprezentowanej? Jak rzecznicy radzą sobie z gradem pytań?

Osoby, które ciekawi jak robią to między innymi Małgorzata Niezabitowska – rzecznika rządu Tadeusza Mazowieckiego; Aleksandra Jakubowska – rzeczniczka rządu Józefa Oleksego czy Jarosława Sellina – rzecznika rządu Józefa Buzka; w jednym miejscu znajdą pełen przegląd osobowości tych oraz pozostałych rzeczników z którymi Jakub Jałowiczor miał okazje rozmawiać.
Książka daje też możliwość prześledzenia i porównania czy modus loquendi jest różny w odmiennych środowiskach politycznych. Pozycja ta kierowana jest do osób zainteresowanych obliczem polskiej sceny politycznej i sztuką retoryki zastosowanej w praktyce.
Czy na pewno słuchając słów rzeczników prasowych jesteśmy przekonani, że mówią prawdę i powinniśmy zaufać im czy tylko traktować to jak dobrze przygotowaną rozprawkę pozwalającą zakryć pewne niewygodne fakty?
Osoby poszukujące odpowiedzi na wyżej wymienione pytania mogą sięgnąć po „RZECZNIKÓW – na każdy temat’.
Red. Michał Gąsior

Tagi: , , ,