Artykuł

Już w czwartek 6 kwietnia warszawski klub Pogłos gościć będzie jedną z najbardziej cenionych grup awangardowych z Nowego Yorku – trio Zs. Dzień wcześniej, również w klubie Pogłos, będzie można wziąć udział w spotkaniu z zespołem i specjalnie przygotowanej dźwiękowej instalacji.


Zs to zespół założony w 2000 roku. Od czasu powstania grupa występowała jako trio, sekstet i kwartet, aby w końcu wykrystalizować się w trzyosobowym składzie, w który wchodzą Sam Hillmer (saksofon tenorowy), Patrick Higgins (gitara/elektronika) i Greg Fox (perkusja).
Ich muzyka była kategoryzowana na różne sposoby, lecz najważniejszą ideą przyświecającą Zs jest robienie muzyki, która rzuca wyzwanie fizycznym i mentalnym ograniczeniom, zarówno wykonawcy, jak i odbiorcy. Łącząc niestandardowe techniki wykonawcze, unikalną syntezę instrumentów oraz niemal telepatyczną komunikację, ich występy na żywo przybierają formę rytuałów.
Występowali w loftach, galeriach sztuki, rockowych klubach i halach koncertowych w całych Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii.
Członkowie Zs grają również w takich składach jak Liturgy czy Guardian Alien, nagrywają z Arto Lindsayem, a także kuratorują nowojorskim festiwalom muzycznym.
Oprócz nich na scenie zobaczymy dwóch przedstawicieli warszawskiej sceny awangardowej i improwizowanej: Miłosza Cirockiego – gitarzystę związanego na stałe z zespołem noise’owym Złota Jesień oraz Piotra Bukowskiego, znanego z zespołów Hokei, Xenony i Duży Jack. Obaj wystąpią w szczególnych, solowych odsłonach.
Zs ( Nowy Jork / USA )
Klub: Pogłos, ul. Burakowska 12
środa 5.04 – Instalacja
czwartek 6.04 – Koncert (+ Miłosz Cirocki solo / + Piotr Bukowski solo) start 20:00
Bilety: 30-50 zł (jeden bilet upoważnia do wejścia na oba dni)
Dystrybucja: Going
www.facebook.com/klubpoglos

Tagi: , ,